Görme Engelliler

TARİHÇE

MEHMET ŞEREF EĞİNLİOĞLU ORTAOKULU_1

 

 

 

      logo

 

 

 

 

TARİHÇE

      Okulumuz 21 Eylül 1984 yılında açılmış olup, tanınmış iş adamı olan Mehmet Şeref Eğinlioğlu tarafından yaptırılmış ve onun adını almıştır.

      Okulumuzda 18 derslik, 1 müdür, 2 müdür yardımcısı, 1 öğretmenler odası, 1 memur odası, 1 rehberlik odası, 1 spor odası 1 soyunma odası, 1 kantin, 1 hizmetli odası, 1 Bilişim Teknolojileri Sınıfı ve 1 alt özel sınıfı bulunmaktadır.

      Okul binası 3 katlı olup her katta kız ve erkek öğrenci tuvaletleri; 3. katta bay ve bayan öğretmen tuvaletleri vardır. Kaloriferli olan okulumuzun bahçesi geniş ve etrafı duvarlarla çevrilidir. Okul bahçesi içerisinde 1 voleybol, 1 basketbol sahası bulunmaktadır. Okulumuz bahçesi içerisinde Çocuk Trafik Eğitim Pisti olup, okul bahçesi ve spor alanları öğrencilerimizin tehlikesizce oynayabilecekleri bir alan haline getirilmiştir. Okulumuzun tüm pencereleri "Pen" yaptırılmıştır.

       2010 yılında okul müdürlerinin zorunlu yer değiştirmeleri yönetmenliğinin yürürlüğe girmesi nedeniyle okulumuz müdürlüğüne daha önce Mehmetçik ilköğretim okulu müdürlüğünü yürüten Ayhan Şimşek atanmıştır. Aynı yıl içinde okulumuzda okul bahçesine kantin yapılmıştır. Okul içinde bulunan eski kantin yeri rehberlik servisi olarak restore edilip düzenlenmiştir. Okul bahçesinde bulunan çeşme yenilenmiştir. Tüm sınıf kapıları dışa açılımlı olarak tamamen değiştirilmiştir, okulumuzun tüm tuvaletleri tamamen yenilenmiştir. Sınıflar ve koridorların tamamının taban döşemeleri granit fayansla kaplanmıştır. Öğretmenler odası yeniden dizayn edilmiş, bir adet idari oda yapılmıştır. Çatı da bulunan bölüm küçük bir salon olarak restore edilmiştir. Mevcut spor odası ve doğuya bakan pencereler yenilenmiştir.

       2010-2014 yıllarında görev yapan okul yönetimi, Aile birliği ve okul müdürü Ayhan Şimşek’in gayretleriyle Okula kapalı spor salonu kazandırılmış, oyun ve spor alanları yeniden asfaltlanarak tanzim edilmiş, gezinti alanlarının taş parke ile döşenmesi sağlanmış, trafik eğitim pisti farklı amaçlarda kullanılmak üzere okulumuza devri sağlanmıştır. Bu yapılan çalışmaların öğrenci ve veliler üzerinde olumlu yansımaların eğitim-öğretime, akademik başarıya katkısı hissedilmiş, Okulumuz 2013-2014 eğitim öğretim yılında T.K.Y çalışmaları kapsamında‘’Ekip kategorisinde’’Balıkesir il birincisi olmuştur.

      Okulumuz bahçesinde ağaçlandırma ve çiçeklendirme çalışmaları yapılmaktadır. Okulumuza Atatürk Mahallesi´de ikamet eden öğrenciler kayıtlıdır. Okulumuzun Kuzey Batı´sında 2013 de yapımı tamamlanan 70 bin 500 metrekare büyüklüğündeki, şehrimizin ikinci büyük parkı olma özelliğini taşıyan Asri Mezarlık Şehitler Parkı bulunmaktadır,1984-1985 Yılında Eğitim Öğretime İlkokul olarak başlayan Okulumuz 15 Eylül 1997 tarihinden itibaren, M. Şeref Eğinlioğlu İ.Ö.O. olarak, bünyesinde her şube 4 sınıf olarak eğitim ve öğretim hizmetine devam etmiş, okulumuzda 36 şube olup 451 erkek öğrenci,417 kız öğrenci olmak üzere toplam 868 öğrenci eğitim görmekteyken, Ülkemizde 12 yıllık zorunlu eğitime geçilmesi nedeniyle yeniden yapılanma sonucu Atatürk İlköğretim Okulunun orta kısmının da okulumuza dahil edilmesiyle 2013-2014 eğitim öğretim yılında Ortaokula dönüştürülmüştür, her kademesinde 8 şube bulunan sınıflarımızda 568 kız,602 erkek öğrenci olmak üzere toplam1170 öğrenci,64 öğretmen 1 müdür 2 müdür yrd. 2 si kadrolu 4 destek hizmeti personeliyle eğitim öğretimine ikili olarak eğitim öğretim hizmetini sürdürmektedir.

 

 

 

        Mehmet Şeref Eğinlioğlu Kimdir?0

 

       İlk,orta ve sultaniyeyi Balıkesir´de okudum. 1920´de Yunanlılar gelince sultaniyeden ayrıldım. Babam vefat ettiğinde kunduracılığa başladım. 1925´de ufak çapta taahhüt işleri ile kundura malzemesi satıcılığı yaptım. 1942´ye kadar müteahhitlik sonra da un fabrikası ile zeytin yağı ve sabun fabrikası işletmeciliği yaptım. Ayrıca yün-iplik fabrikası kurarak "Şeref" yünlerini çıkardım.1945´de Karaoğlan camiini tamir ettirdim. 1947´de bu camide Kur´an Kursunu açtım. 1953´de ise minaresini yaptırdım. 1950´de Ezine´nin Dalyanoba Köyü´nde bir cami,minaresini ve imam lojmanını yaptırdım. 1960 da para ayarlaması nedeniyle durakladım, un fabrikası haricindeki işlerimi tasfiye ettim. 1974´de Demirkapı´da inşaatını başlattığım Ortaokulu 01/08/1975 de teslim ettim. Aynı yıl Hamidiye Camisinde Gasilhane ve lüzumlu yerler yaptırdım.

     1974´te Balıkesir Devlet Hastanesi´nin bir katının masrafını üstlendim. Burada eşim Hatice Fahriye Eğinlioğlu namına hasta tedavisine başlanmış olup, halen devam etmektedir.Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okuluna bir laboratuar yaptırdım. Bandırma´da İmam Hatip Lisesi´ne bir kitaplık kurdum. Bu arada su işleriyle de uğraştım. Müteahhitle 3-5 çeşme yaptırdım.Bugün öğrenime açılan bu okulun hayırlı olmasını diler, minik yavruların başarılarına katkısı oranında benim için büyük bir mutluluk kaynağı olacağını belirtmek isterim.

21 EYLÜL 1984

Doğum Tarihi: 1903

Ölüm Tarihi : 10/11/1994

Not : Burada yazılanlar rahmetli M.Şeref Eğinlioğlu´nun kendi yazdıklarından derlenmiştir

 

Okulumuzda Yöneticilik yapan Müdürlerimiz.

 

tahir gölen - müdürler ismail altay - müdürler necati yıldırım - müdürler  
Tahir GÖLEN 1984-1997 İsmail ALTAY 1999-2004 Necati YILDIRIM 2005-2010 Ayhan ŞİMŞEK 2010-.....